Особи

Олександр Поворознюк

19.05

Якщо ви задасте Google пошуковий запит «Олександр Поворознюк», то спершу побачите посилання на трек «Вова, їб*ш їх, бл*дь…». Умільці наклали гострі висловлювання аграрія на музику і тепер цей трек прокачує клуби в Україні та й поза її межами. Насправді попри ютубну і Тік-Точну славу, Олександр Григорович Поворознюк є власником ТОВ «АФ П'ятихатська» з зембанком понад 20 тис. га та президентом ФК «Інгулець».

Олександр Григорович Поворознюк народився в с.Новомануйлівка, Петровського р-ну, Кіровоградської обл. З його слів, у цьому селі було всього 10 хат. Його мати 44 роки пропрацювала дояркою, батько — фуражиром. У школі навчався майже на відмінно. Дуже захоплювався футболом.

З його спогадів, він самостійно взяв у батька трактор, щоб викорчувати дерева і зробити футбольне поле. Після 8 класу пішов вчитись у технікум. Грав за криворізький ФК «Авангард». Далі була армія.

«Після армії я працював водієм бензовозу у сільгоспхімії. Потім з 1993 р. їздив колгоспами, відповідав за постачання. Тобто, тоді були бартерні моменти і я їздив домовлявся. Наприклад, міняв дизель на м'ясо і зерно, отримував свої дивіденди і мені цього вистачало», — згадує Олександр.

Бурна молодість, «мутки» та судимість

Він розповів, що наприкінці 90-х бартерна система почала згортатись. Проте молодий Олександр Поворознюк мав на той час вже авторитет: позичав аграріям пальне, яке за борги обмінював на сільгосптехніку та землю. Отак почалось «збирання» земельного банку.

Де він брав цей дизель? Як особисто він зазначив у інтерв'ю «Економічній правді», не гребував крадіжками пального, яке потім перепродував. Він ніяким чином не намагається себе виправдати, просто зауважує що «час був такий, по-іншому не можна було». На зароблених коштах і ресурсах почав створювати власний агробізнес. Також він зізнається про 4 судимості.

«Три за «драки», а четверта — «економічна», по статті 86, яка потім була перейменована на статтю 81 «Розкрадання державного, або колективного майна шляхом крадіжки. Таємне викрадення державного або колективного майна». Це було за «соляру», — каже Олександр.

Шлях Поворознюка в агробізнесі

У 2000 р. Поворознюк відкрив сімейне підприємство «АВІЛ» (в назві зашифровані перші літери імені фермера, його дружини та дітей).

«Щоб ви розуміли, я у 2000 р. ячмінь від пшениці не розрізняв. Потім влився у роботу і почало подобатись. Якось так виходить у житті, що я або щось роблю від душі, або взагалі це не роблю. Тому я почав читати, розбиратись, дізнаватись, не соромився їздити до інших аграріїв, розпитувати. Так і пішла робота», — відверто зізнався аграрій.

Спершу земельний банк господарства був зовсім не значним, але з часом почав збільшуватися.

«Я почав працювати з того, що у мене було 2 паї та сусідський третій. Потім стало 50 га, далі — 248 га — 536 га — 980 га — 1200 га. Тобто потроху-потроху назбирав. Я не збирав землі у різних районах, земля у мене в одному місці ( ред. йдеться про Петрівський р-н Кіровоградської обл.)», — зазначив фермер.

У 2007 р. Олександр Паворозюк створив «Агрофірму П'ятихатська». Станом на 2018 р. зембанк господарства був 15 тис. га. Наразі сам Поворознюк називає цифру понад 20 тис. га. Цікаво, що він підтримував земельну реформу, не заперечуючи той факт, що «землю в країні продавали вже давно, Зеленський просто узаконив цей процес».

Власне, аграрій примножує землі різними способами викупу, як у пайовиків, так і дрібних фермерів. Наприклад протягом 2010-2011 рр. ним було куплено кілька підприємств: «Яблуко 1», «Беліз», підприємство пайовиків «Лан», «Долинку» та «Йосипівку».

«Лан» був з найбільшою кількістю земель, решта все незначне. Наприклад, у ФГ «Яблуко 1» було всього 130 га землі, я виміняв його на турбазу. «Беліз» я отримав, бо людина заборгувала мені гроші. Вона переоформила на мене підприємство, а коли розрахувалася, забрала підприємство назад», — пояснив Поворознюк.


За матеріалами Kurkul.com